2019.11 Polonijna pielgrzymka-wycieczka z Vancouver do Meksyku

Grupa 30 osób, Polaków mieszkających w Vancouver odwiedziła Meksyk. Była to głównie pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej z Guadalupe i innych miejsc kultu religijnego, ale nie tylko, bo zwiedziliśmy bardzo dużo różnych miejsc i atrakcji turystycznych.

a1 2019-11 Pielgrzymka Meksyk jpgMożna powiedzieć, że była to również wycieczka turystyczno-wypoczynkowa, bo znacznie więcej odwiedzonych miejsc i spędzonego czasu było niezwiązane z miejscami religijnymi. W sumie przejechaliśmy autobusem około półtora tysiąca kilometrów. Zatrzymując się w hotelach w kilku miejscach.

Organizatorem i kierowniczką grupy była moja żona Elżbieta Kuśmider. Duchową opiekę sprawował ksiądz Sławomir Obłąk, omi. Proboszcz parafii Św. Kazimierza w Vancouver. Przewodniczką po odwiedzanych miejscach była Tola, Antonina Wysocka, Polka mieszkająca od wielu lat w Meksyku.

12.11.2019 Późno w nocy wylądowaliśmy w Mexico City, gdzie na 4 noce zamieszkaliśmy w hotelu.

a2 13 3494Bazylika stara, (z prawej strony) i nowa wybudowana w latach 1974-1976 (z lewej strony). Pomiędzy Bazylikami jest pomnik Jana Pawła II.

Głównym celem pielgrzymki było Sanktuarium Matki Boskiej w Guadalupe. Według przekazów w roku 1531 Matka Boska kilkukrotnie objawiła się Aztekowi Świętemu Juan Diego Cuauhtlatoatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie leżącym w granicach miasta Meksyk. Biskup Juan de Zumarraga nie dowierzając relacjom Juana Diego o ukazaniu się mu Maryi na wzgórzu Tepeyac oraz jej życzeniu, aby na nim została zbudowana świątynia ku jej czci. Biskup domagał się przekonującego dowodu potwierdzającego prawdziwość relacji Juana. Maryja przyjęła to wyzwanie i poleciła Juanowi Diego przyjść następnego dnia, wspiąć się na wzgórze i zerwać kwitnące tam kwiaty. Kiedy ten to uczynił, Maryja sama ułożyła te kwiaty w wiązankę i ukryła ją pod osłoną jego płaszcza (tilmy). Następnie poleciła mu zanieść ją do biskupa. Juan Diego zjawił się w rezydencji biskupa i odsłonił tilmę, kwiaty wypadły na podłogę, a na tilmie biskup ujrzał niezwykły obraz Maryi, przed którym upadł na kolana i ze łzami skruchy przepraszał Maryję za swe niedowierzanie.

13.11.2019 Pierwszego dnia pobytu w stolicy Meksyku, mieście o tej samej nazwie Meksyk, nasza przewodniczka Tola opowiedziała dużo ogólnych informacji o tym kraju.

a3 13 3336Historia tego kraju jest bardzo długa i ciekawa. Na początek zobaczyliśmy ruiny dawnych Tlatelolco z okresu Azteków, którzy zamieszkiwali te ziemie zanim przybyli kolonialiści hiszpańscy.

a4 13 3344Obok tych ruin jest bardziej współczesny plac „Trzech Kultur”, na którym miały miejsce różne wydarzenia. Między innymi w roku 1968 odbyły się tutaj demonstracje studenckie, które zostały krwawo stłumione przez ówczesne władze.

a5 13 3359Przy tym placu jest również kościół pod wezwaniem Świętego Jakuba. W kościele tym znajduje się chrzcielnica, w której byli ochrzczeni: Juan Diego, jego żona Łucja i wuj Bernardino. Nad tą chrzcielnicą jest obraz Matki Boskiej z Guadalupe. Obok znajduje się figura Św. Juan Diego z tilmą wypełnioną różami, które są symbolem MB Guadalupe.

a6 13 3460Najwięcej czasu w ten pierwszy dzień spędziliśmy w nowej Bazylice, Sanktuarium Matki Boskiej Guadalupe. Starą Bazylikę tylko odwiedziliśmy, bo jest znacznie mniejsza i przechylona, podobnie jak krzywa wieża w Pizie. Miasto Meksyk powstało kiedyś na wyspie na jeziorze, do której dojście było tylko po grobli. Z biegiem lat zasypywano wysychające jezioro i budowano domy. Grunt nie jest stabilny, ulega stałemu zapadaniu się i pękaniu. Dodatkowo trzęsienia ziemi powodują duże zmiany. Na zdjęciu wyraźnie widać przechylenie ścian starej Bazyliki. Nie jest to zniekształcenie obiektywu aparatu tylko naturalny obraz.

a7 13 3397Nowa Bazylika jest okrągła i bardzo przestrzenna. W centralnej części jest olbrzymi ołtarz, nad nim znajduje się oryginalny obraz, który w cudowny sposób powstał na tilmie Juana Diego. Dookoła ołtarza jest 10 tysięcy miejsc siedzących i stojących dla wiernych uczestniczących w centralnych mszach i obrzędach religijnych, które odbywają się niemal bez przerwy przez cały dzień. Dookoła na wyższym poziomie są otwarte kaplice w stylu balkonów, w których odprawiane są prywatne msze z widokiem na ołtarz główny, z którego słychać głośne modlitwy i śpiewy. Dobrze, że na ten dzień zostaliśmy wyposażeni w odbiorniczki radiowe i słuchawki do słuchania naszej przewodniczki.

a8 13 3383W jednej z tych kaplic, nasz opiekun duchowy ksiądz Sławek odprawił dla naszej grupy Mszę Świętą. Gdyby każdy z nas nie miał w uszach słuchawek to nie słyszelibyśmy naszego księdza, który mówił do mikrofonu, tak jak nasza przewodniczka podczas zwiedzania. Niestety ksiądz miał tylko mikrofon, ale bez słuchawek i po tej mszy narzekał, że nie mógł skupić się, bo głośne dźwięki z dolnego poziomu bardzo go rozpraszały.

a9 13 3432Po mszy była okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia na tle wnętrza bazyliki i cudownego obrazu MB Guadalupe.

a10 13 3370Ten cudowny obraz można oglądać z bliska jadąc ruchomym chodnikiem za głównym ołtarzem. W samej Bazylice znajduje się bardzo dużo różnych obrazów. Wota i pamiątki zebrane z różnych okazji są eksponowane dookoła. Nasz papież Jan Paweł II jest tam widoczny w wielu miejscach, a na zewnątrz jest bardzo dobrze wyeksponowany jego pomnik. W okolicach bazyliki na wzgórzu Tepeyac jest również dużo ciekawych kapliczek, miejsc kultu religijnego i różnych pamiątek.

a11 13 3469Ludzie też są interesujący. Na przykład spotkaliśmy rdzenną mieszkankę ubraną w jej strój regionalny, charakterystyczny tylko dla rejonu Michoacan, w którym mieszka.

Zobacz film z Sanktuarium Matki Boskiej z Guadalupe:

a12 13 3502Wieczorem nasz ksiądz Sławek obchodził swoje urodziny. Oczywiście nie zabrakło urodzinowego tortu ze świeczkami.

a13 14 351614.11.2019 Pojechaliśmy do kościoła 5-tego objawienia w Tulpetlac, gdzie Matka Boska objawiła się Juanowi Bernardino.

a14 3525W kościele tym ksiądz Sławek odprawił dla nas Mszę Świętą.

a15 14 3529Jest tam też studnia uzdrawiającej wody, której mieszkańcy używają do dnia dzisiejszego.

a16 14 3579Słynna piramida Słońca to miejsce archeologiczne w San Juan Teotihuacan. Miejsce to jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

a17 14 3558Dużą atrakcją było wspinanie się na Piramidę Słońca, ale było to dla młodszych z naszej grup. Seniorzy z najstarszą 92-letnią uczestniczką czekali na dole.

a18 14 3586Z góry Piramidy Słońca był ładny widok na drugą piramidę nazwaną dla odmiany Piramidą Księżyca.

a19 14 3634Nie tylko duże piramidy zachowały się do czasów obecnych, ale również można oglądać budynki mieszkalne z przed prawie dwóch tysięcy lat. Są one odrestaurowane, ale z dużą ilością części oryginalnych.

Zobacz film ze zwiedzania piramid:

a20 14 3656Późny lunch zjedliśmy w restauracji w pobliżu piramid. Były występy tańców ludowymi „Aztec Dance”. Okazało się, że ta para tancerzy występowała również w Polsce. Nawet znali oni kilka słów po polsku.

Zobacz film z tego występu:

Na zakończenie tego dnia odwiedziliśmy sklep z artystycznymi wyrobami, gdzie zobaczyliśmy jak kiedyś Aztekowie produkowali napój alkocholowy. Była też jego degustacja. Zobaczyliśmy też jak obrabiany jest kamień wuklaniczny obsidian z którego produkowane są artystyczne wyroby.

Zobacz film z tego sklepu i degustacji azteckiego napoju alkocholowego:

15 Listopada. Rano po śniadaniu, pojechaliśmy na zwiedzanie centrum miasta Meksyk.

a21 15 3674Najpierw pojechaliśmy do kościoła „Świętej Rodziny”. Ksiądz Sławek odprawił dla nas Mszę Świętą.

a22 15 3686W kościele tym jest grób bł. Miguel Agustin Pro, jezuity męczennika, który podczas tzw. wojny religijnej w latach 1926-29 walczył o wiarę. W okresie tym ówczesne władze Meksyku zakazały wszelkich obrzędów religijnych w miejscach publicznych i zamknięte zostały wszystkie kościoły. Ksiądz Miguel Agustin Pro chodził do domów prywatnych, gdzie odprawiał msze święte. Za co był prześladowany i dlatego, żeby go nie poznano, często przebierał się w różne stroje np. hydraulika, który przychodził niby naprawić instalacje. W końcu został aresztowany i w ciągu kilku dni skazany na śmierć za rzekomy udział zamachu na antyklerykalnego polityka. Egzekucja była publiczna z udziałem mediów. Władze chciały w ten sposób przestraszyć społeczeństwo. Efekt był odwrotny i tysiące ludzi wyszło na ulicę, co dalszej konsekwencji doprowadziło do zakończenia tej „wojny religijnej”.

Obok tego kościoła jest małe muzeum poświęcone życiu bł. Miguel Agustin Pro. Kustoszka muzeum opowiedziała nam po hiszpańsku dużo ciekawych historii z jego życia a nasza przewodniczka Tola tłumaczyła nam na język polski.

a23 15 3700Kościół Franciszkanów „San Francisco”. Najstarszy kościół w mieście Meksyk wybudowany na początek XVI wieku. Franciszkanie byli pierwszymi zakonnikami w Nowej Hiszpanii, czyli w obecnym Meksyku. Ten kościół jest ważny, ponieważ symbolizuje unikalną mieszankę kultur przed-hiszpańskich i hiszpańskich, które tworzą obecny Meksyk.

a24 15 3734Dużo chodziliśmy po wąskich i zatłoczonych ulicach Mexico City. Nasza seniorka mająca 92 lata dzielnie dotrzymywała tempa całej grupy.

a25 15 3740W centrum miasta zwiedziliśmy największą katedrę w całej Ameryce Łacińskiej, „Metropolitan Cathedra”.

a29 15 3797Przed tą katedrą jest pomnik Jana Pawła II wykonany z kluczy mosiężnych ofiarowanych przez mieszkańców Meksyku.

Na placu Santo Domingo oglądaliśmy bardzo interesujący architektonicznie barokowy kościół Santo Domingo, zbudowany w 1576 roku. Była tam pierwsza kaplica poświęcona M.B. różańcowej. Na tym samym placu widzieliśmy również budynek, w którym znajdowała się Święta Inkwizycja działająca w Meksyku aż do początku XIX w.

a26 15 3751Ciekawą atrakcją turystyczną były uliczne występy tancerzy Azteków.

a27 15 3764Następnie odwiedziliśmy „National Palace”, na dziedzińcu, którego był ciekawy ogród z różnymi kaktusami.

a28 15 3778W pałacu tym oglądaliśmy niezwykłe freski namalowane przez Diego Rivera. Ilustrujące w przystępny sposób dla prostego ludu historię Meksyku.

Zobacz film pokazujący wszystkie dni zwiedzania Miasta Meksyk:

16.11.2019 Morelia

Rano opuściliśmy nasz hotel i jadąc przez zatłoczone ulice Mexico City widzieliśmy inne dzielnice tego olbrzymiego miasta, w którym mieszka 27 milionów ludzi. Na obrzeżach miasta oglądaliśmy panoramę tzw. „kręgów biedoty”, czyli slumsów położonych na okolicznych wzgórzach. Wybudowane zostały one w sposób nielegalny, ale władze miasta nie są w stanie ich zlikwidować, bo nie ma możliwości przesiedlenia tych mieszkańców w inne miejsca. Dla odmiany widzieliśmy też dzielnice wieżowców, w których mieszkają bardzo bogaci mieszkańcy Meksyku.

a30 16 3849Po południu odwiedziliśmy urocze centrum historyczne miasta Morelia

a31 16 3823Katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP  w Morelia.

a32 16 3853Oglądaliśmy też pałac Clavijero, kolegium San Nicolás, Portal Aldama, Plaza de Villalonguín, Plaza de Armas i Aqueduct. Następnie pojechaliśmy dalej do miasta Patzcuaro, gdzie zatrzymaliśmy się na dwie noce w hotelu.

Zobacz film pokazujący zwiedzanie miasta i mszę świętą odprawioną w stylowej otwartej kaplicy:

17.11.2019 Patzcuaro i Janitzio

a33 17 3925Rano popłynęliśmy małym stateczkiem na piękną wyspę Janitzio, która znajduje się na środku jeziora. Jezioro to jest bardzo płytkie i powoli zarasta różnego typu zieleniną.

a34 17 3882Kiedyś lokalni rybacy łowili ryby sieciami podobnymi do podbieraków współcześnie używanych przez wędkarzy. Obecnie rybacy ci wypływają, jako atrakcja turystyczna. Podpływają do stateczków z turystami, które zatrzymują się na wodzie, żeby rybacy mogli zademonstrować ich dawny sposób połowów, za co oczekują na wolne datki. Pewnie na tym więcej zarabiają niż na łowieniu ryb, szczególnie w sytuacji wielkiego zanieczyszczenia płytkich wód jeziora.

a35 17 3921Na wyspie tej jest małe miasteczko, w którym mieszkają Indianie Purhepecha z domkami położonymi na dość stromym zboczu. Wąskie i kręte uliczki prowadzą na szczyt góry.

a36 17 3888Na zboczu góry jest również ciekawie położony cmentarz, na którym odbywają się tradycyjne obchody święta zmarłych 1 i 2 listopada.

a37 17 3894-3905Na samym szczycie góry jest pomnik upamiętniający generała i duchownego w jednej osobie, A. Morales bohatera walk niepodległościowych o wolność Meksyku. Ciekawe jest porównanie wysokości tego pomnika ze Statuą Wolności w Nowym Jorku i figura Chrystusa w Rio de Janeiro. Można też dopatrzeć się innego porównania: rewolucjonista z zaciśniętą gniewnie pięścią, wolność z podniesioną dumnie ręką i Chrystus pokazujący znak pokoju.

a38 17 3903Tak jak wszędzie na świecie, w miejscach odwiedzanych przez turystów business pamiątkowy kwitnie.

Zobacz film z wycieczki na tą urokliwą wyspę:

Po zwiedzeniu tej interesującej wysepki z powrotem wróciliśmy tym samym stateczkiem na „stały ląd”, aby spędzić trochę czasu w małym i uroczym miasteczku Patzcuaro, jednym z piękniejszych w całym Meksyku. Wśród kilku głównych atrakcji można tam znaleźć różne kościoły i klasztory, które są najstarszymi w kraju.

a39 17 3944W Bazylice Matki Boskiej Uzdrowicielki „Virgen de la Salud” nasz ksiądz odprawił Mszę Świętą.

a40 17 3931Przed bazyliką oglądaliśmy ciekawy występ tańczących kukieł.

a41 17 3948W klasztorze San Agustin „House of the Eleven Patios”, kiedyś mieszkały siostry zakonne, które miały do pomocy służbę. Obecnie są tam sklepiki z artystycznymi wyrobami i pamiątkami.

a42 17 3957Stare uliczki brukowane kamieniami i domki w stylu kolonialnym wyglądają tam bardzo urokliwie.

a43 17 3971Na zakończenie zwiedzania tego ładnego miasteczka, na miejskim skwerku zrobiliśmy kolejne pamiątkowe grupowe zdjęcie pod pomnikiem Tata Vasco biskupa i wielkiego dobroczyńcy stanu Michoacan.

Zobacz film z tego uroczego historycznego miasta:

18.11.2019 GUADALAJARA

a44 18 3981Guadalajara jest jednym z najładniejszych historycznych miast Meksyku. Pod względem ilości mieszkańców, (prawie 7 milionów) jest drugim, co do wielkości po Mexico City.

a45 18 3994Miasto to odwiedza bardzo dużo turystów, co widać po zabytkowych i efektownych dorożkach do zwiedzania historycznych uliczek Guadalajary.

a46 18 4007Kolejne grupowe zdjęcie pod płaskorzeźbą przedstawiającą założenie miasta Guadalajara, które oficjalnie przyjmuje się dzień 14 luty 1542 roku.

a47 18 3988Bardzo ciekawy w Meksyku jest zwyczaj celebrowania piętnastych urodzin dziewczynek, które w tym dniu staja się już kobietami. Jest to dla nich ważny dzień, ubrane w eleganckie suknie dumnie chodzą po mieście, idą do kościoła i potem z tej okazji organizowane są wielkie przyjęcia jak wesela. Oczywiście zwyczaj ten jest praktykowany w bogatszych rodzinach, bo trzeba pamiętać, że Meksyk jest krajem skrajnych kontrastów.

a48 18 3995Gmach opery wygląda bardzo efektownie. W operze tej występowało bardzo dużo światowej sławy artystów m.in. po raz pierwszy śpiewał Placido Domingo. Śpiewał również Pavarotti oraz wielu znanych muzyków z Polski.

a49 18 3990W Pałacu Gubernatora oglądaliśmy ciekawe i bardzo dyskusyjne freski wykonane przez J. C. Orozco przedstawiające refleksje ze Światowej historii.

a50 18 4026Po południu zwiedziliśmy katedrę i cztery place zaprojektowane w połowie XX wieku. Z lotu ptaka wyglądają one jak znak krzyża.

a51 18 4034W Katedrze Wniebowstąpienia NMP, nasz ksiądz odprawił dla nas Mszę Świętą.

a52 18 4053Po zmierzchu w centrum Guadalajary widać było dużo ludzi spacerujących po historycznych placach i ulicach.

Zobacz film ze zwiedzania zabytkowej Guadalajary i Mszy Świętej W Katedrze Wniebowstąpienia NMP:

19 Listopad – ZAPOPAN & TLAQUEPAQUE

Drugiego dnia pobytu w Guadalajara pojechaliśmy do miasta Zapopan, które obecnie jest praktycznie dzielnicą tej metropolii.

a53 19 4060W Zapopan i odwiedzamy Bazylikę Matki Bożej, która jest drugim, co do wielkości obiektem kultu maryjnego w Meksyku. W Bazylice znajduje się drewniana Dziewica z XVI wieku, pochodząca z Hiszpanii.

a54 19 4062W styczniu 1979 roku odwiedził to miejsce „nasz papież”, który pozostawił tam pamiątkę ze swojego pobytu obraz M.B. Częstochowskiej. Przed bazyliką jest też pomnik Jana Pawła II, kolejna okazja do zrobienia grupowego zdjęcia.

a55 19 4071Jan Paweł II również podarował tam swoje różne prywatne rzeczy, nieeksponowane w innych miejscach.

a56 19 4086W Tym świętym miejscu kolejną mszę odprawił nasz ksiądz Ojciec Sławek.

Zobacz film z Bazyliki MB w Zapopan:

a57 19 4094Następnie pojechaliśmy do pobliskiej Tlaquepaque, co znaczy w języku indiańskim „kawałek gliny”. Miejsce to jest bardzo znane w całym Meksyku ze swoich wyrobów artystycznych i wykwintnej ceramiki.

a58 19 4096W lokalnych galeriach i muzeach można oglądać prawdziwe dzieła sztuki. Mieliśmy okazję trochę podejrzeć jak powstają takie piękne wyroby. Ile czasu zajmuje wykonanie np. takiego dzbana to już inna sprawa.

a59 19 4095Meksykanie lubią pokazywać swoją historię w postaci pomników przedstawiających jakieś wydarzenie z ich dziejów. Oglądaliśmy pomnik księdza Miguel Hidalgo, Pomnik ten przedstawia jego marsz w czasie, którego wzywał do rozpoczęcia walki o niepodległość Meksyku w roku 1810. W roku tym rozpoczęły się walki, które trwały do roku 1821. Meksyk uzyskał niepodległość od Hiszpanii. Święto Narodowe obchodzone jest w Meksyku 15 września w rocznicę rozpoczęcia tych walk o niepodległość w roku 1810.

a60 19 4097Lunch zjedliśmy w miejscowej restauracji gdzie grał dla nas zespół Mariachi.

Zobacz film z tego występu:

a61 19 4104Tradycyjnie z okazji świąt zmarłych obchodzonych na początku listopada na ulicach widać było osobliwe dekoracje. W wielu miejscach widać w różnych formach celebracje śmierci. Nie ma to powiązania z amerykańskim Halloween, ale wygląda ciekawie.  Wieczorem wróciliśmy do hotelu w Guadalajara żeby następne dnia ruszyć w dalszą drogę.

Zobacz film pokazujący to ciekawe historyczne miejsce:

20.11.2019

Po śniadaniu i wyrejestrowaniu z hotelu, wyjechaliśmy w kierunku Puerto Vallarta.

Podczas jazdy autobusem śpiewaliśmy w języku polskim bardzo popularną pieśń poświęconą MB z Guadalupe. „La Guadalupana”.

Zobacz film i posłuchaj naszego wykonania pieśni La Guadalupana po polsku:

a62 20 4152Po drodze zatrzymaliśmy się w wytwórni Tequili narodowego meksykańskiego alkoholu. W okresie kolonialnym Hiszpania miała monopol na produkcję wina, najbardziej popularnego alkoholu. W Meksyku, czyli nowej Hiszpanii nie wolno było produkować alkoholu z winogron a wino sprowadzane statkami ze starego kontynentu po wybujaniu się na oceanie nie było zbyt smaczne i dodatkowo było bardzo drogie. Lokalnie kolonialiści wymyślili coś zastępczego, napój alkoholowy z lokalnych rośli. Kaktus agawa okazał się najlepszy do tego celu. Szybko powstały liczne hodowle agawy i wytwornie nowego alkoholu, który nazwano Tequilą. Do produkcji nie służą liście agawy jak niektórzy myślą, tylko jego serce korzenia. Po wyciągnięciu go z ziemi wygląda podobne do owocu ananasa a ciężar jego czasami może mieć nawet 100 kilogramów W dalszej produkcji rozdrabnia się na mniejsze kawałki, podgrzewa w parownikach, poddaje się fermentacji i podwójnej destylacji.

a63 20 4160Efekt końcowy produkcji a właściwie konsumpcji gotowego wyrobu może wyglądać tak jak na tym obrazku.

My mieliśmy w planie degustację, ale…

a64 20 4143Najpierw poszliśmy do miejscowej kapliczki, znajdującej się na terenie wytwórni, na Mszę Świętą.

a65 20 4137Mszę Świętą, w tej niecodziennej scenerii jak zwykle odprawił ksiądz Sławek.

a66 20 4125W kaplicy tej są bardzo oryginalne siedzenia wykonane z beczek służących do przechowywania tequili.

Zobacz film Msza Święta w niezwykłym miejscu:

a67 20 4163W podziemnych i chłodnych korytarzach leżakowane są beczki z gotowym produktem, który w ten sposób uzyskuje lepszy smak. Spacer tymi korytarzami był bardzo przyjemny, bo na zewnątrz grzało gorące słońce.

a68 20 4169Najbardziej szlachetne gatunki leżakowane są w specjalnych oddzielnych pomieszczeniach, wyglądających jak kapliczki. Cały czas słychać tam cichą nastrojowa muzykę, która podobno poprawia, jakość tego trunku. Teraz wiem, dlaczego niektórzy chodząc do sklepu monopolowego mówią, że idą do kapliczki.

a69 20 4172Nasza grupa degustowała i porównywała różne gatunki i roczniki Tequili.

Zobacz film pokazujący zwiedzanie wytwórni i degustacje Tequili:

Wieczorem dojechaliśmy do ostatniego miejsca w tej podróży i zatrzymaliśmy się na cztery noce w Puerto Vallarta: w ośrodku wypoczynkowym tzw. „all inclusive” pod nazwą Buenaventura Grand.

20-24.11.2019 Puerto Vallarta

Pierwszego dnia pobytu w Puerto Vallarta zwiedziliśmy centrum tego popularnego wypoczynkowego miasta meksykańskiej riwiery.

a70 4176W kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętrzej MP z Guadalupe mieliśmy nieplanowaną wcześniej mszę. Zwiedzając katedrę nasza przewodniczka Tola poszła z naszym księdzem do zakrystii i zapytała o możliwość odprawienia mszy. Akurat trafiła na moment nagrywania programu dla lokalnej telewizji. W rezultacie nasza grupa stała się odpowiedzią na zadane księdzu proboszczowi pytanie, czy odwiedzają katedrę pielgrzymki? Kolega Krzysztof z naszej grupy, w języku angielskim, udzielił też wywiadu i opowiedział o naszej pielgrzymce po Meksyku.

Po tej mszy z wielkim żalem pożegnaliśmy naszą przewodniczkę Tolę (Antoninę Wysocką S.), która jechała z nami cała trasę i przekazała nam bardzo dużo ciekawych informacji. Wszyscy podziwiali jej wielka wiedzę o Meksyku, jego historii, geografii i miejscach kultu religijnego.

Zobacz film, pierwszy dzień w Puerto Vallarta, Msza Św. i pożegnanie naszej przewodniczki Toli:

Zaczęliśmy naszą wypoczynkową część pielgrzymki-wycieczki do Meksyku.

a71 21 2019 2Cała trasa naszej podróży, około półtora tysiąca kilometrów była trochę napięta czasowo i męcząca, dlatego te kilka dni spędzone w ośrodku wypoczynkowym nad oceanem było dla nas dobrym relaksem.

a72 21 2019-1Mogliśmy wygrzewać się na słońcu, pływać w oceanie i basenach oraz odpoczywać.

a73 22 2019-1W tej plażowej scenerii i pod palmami ksiądz Sławek odprawiał „polowe” Msze Święte.

Podsumowując tą całą podróż trzeba przyznać, że była ona bardzo interesująca z punktu widzenia przeżyć duchowych i turystycznych. W bardzo dobry i interesujący sposób można było połączyć różne zainteresowania i oczekiwania uczestników, którzy chyba wszyscy byli zadowolenia a większość z nich chce pojechać na następną wycieczkę-pielgrzymkę. Organizatorka i kierowniczka tej grupy Elżbieta Kuśmider już zapowiedziała pielgrzymkę do Ziemi Świętej, najprawdopodobniej znowu w listopadzie 2020, bo na przygotowanie takiej grupy trzeba poświęcić bardzo dużo czasu. Niektórzy z tej grupy już chcieli wpłacać zadatki na tą planowaną za rok podróż.

To, co napisałem w tym krótkim opracowaniu jest tylko maleńką częścią tego, co zobaczyliśmy w tej podróży. Wybrałem tylko część zdjęć i opisałem najciekawsze i najważniejsze wydarzenia. Nie jest to pełny reportaż dzień po dniu opisujący i pokazujący wszystko, co widzieliśmy, bo było tego bardzo dużo.

Tekst i filmy: Jerzy Kuśmider

Fot. Elżbieta Kuśmider

4 Comments

 1. Widać, że to była dość intensywna wycieczka. Ale twarze uśmiechniete i pocieszone.
  Miło obejrzeć śliczne zdjecia………
  Grarulacje organizatorom

  Polubienie

 2. Piekna robota Jerzy,przyjemnie sie oglada i wspomina. Zwlaszcza opisy zdjec bardzo tresciwe i ciekawe. Elzbieta wspaniala organizatorka. Juz sie piszemy na nastepna jesli Bog pozwoli jak mawia nasz ojciec Slawek.

  Polubienie

 3. Dopiero teraz miałem okazję obejrzeć zdjęcia, komentarze i filmy z Pielgrzymki Polonii z Vancouver do Meksyku. Coś wspaniałego ! Wielkie brawa dla orgnizatorów, czyli Pani Eli Kuśmider, autora zdjęć, komentarzy i filmów – Pana Jerzego Kuśmider oraz Przewodniczki Pani Toli Wysockiej, która wie wszystko na temat Meksyku ! Mieliście szczęście, że był z Wami Ojciec Sławek Obłąk, OMI, który przewodniczył Wam duchowo i odprawiał Msze Święte w tym na wskroś religijnym i katolickim Meksyku. Co mnie mile wzruszyło, to duża ilość pomników na cześć Świętego Wielkiego Jana Pawła II , ale nie ma co się dziwić, że Meksykanie tak Go kochają, bo pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II była właśnie do Meksyku.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s