2006.10.09 Powitanie s/y „Nekton” w Vancouver po przejściu Northwest Passage.

„Jacht „Nekton” płynący pod polską banderą, 9-go października 2006 o godzinie 15.00 zakończył w Vancouver rejs po jednej z najtrudniejszych na świecie tras żeglarskich – przejście pomiędzy Kanadą i Biegunem Północnym, tak zwane „Northwest Passage”.

Przez całą trasę od Atlantyku do Pacyfiku, „Nekton” płynął razem z drugim jachtem pod polską banderą s/y „Stary” s/y „Stary” w Vancouver . Razem walczyli z różnymi, często bardzo niebezpiecznymi warunkami żeglugi i razem wpłynęli ma Pacyfik, burta w burtę. Razem, więc są pierwszymi jachtami pod polską banderą – zdobywcami tej trasy.

Powitanie „Nektona” w Vancouver, które ja osobiście koordynowałem, odbyło się bardzo uroczyście. Wypłynęła flotylla polonijnych jachtów. Pogoda dopisała wyśmienicie, piękny słoneczny dzień z prawdziwie żeglarskim wiatrem.

„Nekton” płynął pod pełnymi żaglami i zbliżył się do Wyspy Bowen. Polonijne jachty, które wypłynęły z rożnych miejsc, o ustalonej godzinie spotkały się w tym rejonie. Z radiostacji s/y ‚Varsovii”, koordynującej flotyllę jachtów, słychać było wywoływanie kolejnych jachtów i podawanie instrukcji płynięcia.

Jachty zbliżyły się do siebie, z głośników ustawionych na „Varsovii” słychać było Mazurka Dąbrowskiego oraz hymn „O, Canada”.

Następnie jacht z ekipa Telewizji Polonijnej w Vancouver zbliżył się do „Nektona” i ponownie słychać było Mazurka Dąbrowskiego, tym razem granego na żywo na skrzypcach. Załogi „Nektona” i blisko płynących jachtów wysłuchały to z należną powagą.

Następnie koledzy żeglarze płynący na malej motorówce, otworzyli butelkę szampana i pomimo stosunkowo dużej fali, zbliżyli się do burty „Nektona”. Lejący się szampan podali bezpośrednio w ręce dzielnej załogi.

Flotylla jachtów wpłynęła do False Creek, w centrum Vancouver i „Nekton” zacumował do pomostu, gdzie zebrała się liczna Polonia oraz telewizja anglojęzyczna i polonijna.

Najlepszy widok do fotografii był z masztu „Varsovii”, która przycumowała do burty „Nektona”

Po wstępnych powitaniach, gratulacjach i uściskach dłoni, na pokład weszły rodziny i dzieci dzielnych żeglarzy oraz całe witające grono vancouverskich Polaków.

Załoga „Nektona” szczęśliwa. Wyprawa zakończona można wrócić do lądowego rodzinnego życia.

Toast szampanem dla uczczenia zdobycia Northwest Passage.

Reprezentanci Polskiego Klubu Żeglarskiego w Vancouver przekazali całej załodze „Nektona” klubowe koszulki. Polały się szampany. Kapitan Tadeusz Natanek zgasił świeczkę na powitalnym torcie. W ten sposób symbolicznie, razem ze swoją załogą zakończył ten trudny rejs.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s