2010.01. 7 Wysp karaibskich pod żaglami

Rejs po Wyspach Karaibskich katamaranem „Double Helix”. 7 wysp, 14 odwiedzonych miejsc, 4 państwa i 350 mil morskich, od 12 stycznia do 1 lutego 2010.
Każdy film pokazuje kolejno odwiedzane miejsca.

Wielokrotnie byłem na Karaibach, ale zwykle na dużych statkach pasażerskich albo w ośrodkach wakacyjnych i hotelach. Poznanie tego rejonu z pokładu niedużego jachtu było dla mnie całkiem innym doświadczeniem.

Ogólnie mówiąc jestem bardzo zadowolony z rejsu, ale trochę rozczarowany tym, co zobaczyłem. Wiatry na zawietrznym brzegu były często bardzo silne i uciążliwe. Kotwicowiska najczęściej zbytnio eksponowane na wiatr falę. Brak miejsca w marinach albo ceny za postoje bardzo wysokie. Większość ciekawszych miejsc jest bardzo komercyjna. Ludność, szczególnie na biedniejszych wyspach St. Vincent i St. Lucia jest uciążliwa z pytaniem o pieniądze i oferowaniem usług, od których ciężko opędzić się, np. pilnowanie dinghy przy pomoście, wskazanie drogi, fotografowanie itp. Cały rejon jest bardzo zapchany jachtami, głównie katamaranami czarterowanymi na Martynice.

Ze wszystkich odwiedzonych wysp najbardziej spodobała mi się Martynika, na którą chętnie wróciłbym ponownie.

Porównując do żeglowania w moim rejonie, Kanada i Alaska nad Pacyfikiem to wybrałbym zdecydowanie domowe pływanie. Nie, dlatego, że tu mieszkam, ale pod względem żeglarskim i nawigacyjnym jest ciekawiej. Przede wszystkim pusto i bliższy kontakt z naturą niezniszczoną komercyjną działalnością.

Karaiby jedynie przewyższają gorącym klimatem i możliwością kompania się w każdym miejscu, czego w Brytyjskiej Kolumbii i na Alasce nie zawsze można robić. Ciekawe są też pod względem turystyki lądowej i lokalnego folkloru, co nie jest związane wyłącznie z żeglowaniem na jachcie.

Więcej czytaj: 2010.01. 7 Wysp Karaibskich pod żaglami

 

Zobacz filmy z tego rejsu: https://www.youtube.com/playlist?list=PL4FF565DD6FA21613

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s