Odwiedzone kraje

Dotychczas odwiedziłem 101 krajów na sześciu kontynentach.

Ze względów politycznych i geograficznych w różnych źródłach podawane są różne listy państw/krajów na świecie, dlatego mogą być różne dyskusyjne podziały, np. terytoria zamorskie Francji na Karaibach, oficjalnie terytorium Francji, ale z powodu położenia geograficznego, odległość od EU i innych względów formalno-prawnych przyjmuje się jako oddzielne kraje.

Inny przykład to Hawaje, które są oficjalnym Stanem i terytorium USA nieliczone, jako oddzielny kraj, ale Puerto Rico i US (Virgin Islands) Wyspy Dziewicze mają odmienne i bardziej złożone statusy, dlatego na tej liście liczone są oddzielnie.

Dyskusyjne są państwa byłego, Związku Sowieckiego. Odwiedziłem dużo republiki będących pod administracją ZSRR, ale pozwoliłem tutaj zaliczyć je jako oddzielne kraje. W latach 1970-77, przeciętni mieszkańcy nie chcieli rozmawiać w języku rosyjskim, bo nie czuli się Rosjanami, szczególnie w Estonii. W liście odwiedzonych krajów przyjąłem te republiki według obecnego podziału niepodległych państw.

Inny problem z państwami obecnie nieistniejącymi np. NRD, obecnie terytorium państwa niemieckiego. W tym przypadku, pomimo że odwiedziłem: NRD, NRF i Wolne Miasto Berlin przyjąłem je wszystkie, jako jedno państwo.

Dyskusyjny też może być kraj: West Bank, kiedy odwiedzałem Izrael przejeżdżałem przez punkty kontroli granicznych a dla odmiany obecnie w EU przekraczałem granice bez jakiejkolwiek kontroli. Czyżby te kraje europejskie nie zaliczać oddzielnie? To jest do przemyślenia dla tych, którzy chcieliby polemizować z tą listą.

Nie wdając się w polemikę podziałów państwowych wydaje mi się, że ta lista: http://www.nationsonline.org/oneworld/countries_of_the_world.htm#F

jest najbardziej wymierną do ustalenia ilości krajów przeze mnie dotychczas odwiedzonych.

Albo podobna lista krajów na świecie, według obecnych oficjalnych nazw w języku angielskim publikowana na innej,  stronie:

http://www.listofcountriesoftheworld.com/

Na Facebook i kilku innych portalach internetowych można tworzyć własną mapę świata gdzie program oblicza procent odwiedzonej powierzchni krajów/stanów w stosunku do wszystkich kontynentów. Jest to troche inne przedstawienie, uwzględniajace zupełnie inne podziały. Duże państwa podzielone są na mniejsze rejony (stany).

2018-11-29_054910

Moim zdaniem jest to mało wymierne. Odwiedzenie jednego miejsca w średniej wielkości państwie, gdzie nie ma podziałów, jest odpowiednikiem, czasami kilkudziesięciu małych państewek, na przykład wysepek, które są niepodległymi państwami. W listopadzie 2018 roku odwiedziłem 5 nowych państw (rejs statkiem ponad 8 tysięcy Mm) i przybyło mi tylko 0.34 procenta. Jest to nie porównywalne z trudnością dojechania tam, załatwieniem wiz, innych formalności itp. Tak czy inaczej jest to też ciekawa statystyka podróżnicza.

 

Moje podróże dookoła świata:

swiat dookolaPodróże dookoła świata

 

1 Dookola Swiata 20182018 Dookoła świata: Pekin,Mur Chiński, Polska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s