2004/2006/2007 Pożegnanie lata polonijnych żeglarzy z Vancouver

Trudno określić, kiedy odbyło się pierwsze spotkanie polonijnych żeglarzy z Vancouver nazwane „Pożegnaniem Lata”. Określenie pożegnanie jest tylko umowne, bo sezon w Vancouver praktycznie trwa przez cały rok. Spotkania te stały się tradycją i prawie zawsze odbywają się w tym samym miejscu w Bedwell Bay, kilkanaście mil morskich od Vancouver.

2004

Jedno z pierwszych takich spotkań, które mam udokumentowane fotografiami odbyło się od 4 do 6 września 2004 roku, czyli w ostatni długi weekend lata „Labour Day”.

Przypłynęły cztery jacht. „Varsovia” zakotwiczyła z dziobu a z rufy zacumowała do drzewa na brzegu. Kolejne jachty zacumowały do burty i w ten sposób powstała wspólna tratwa.

SAMSUNG DIGIMAX 420

Od lewej: Włodek Szaryk „5 Shilings”, Jerzy Kuśmider „Varsovia” i Michał Jarochowski „Mucho Gusto” (Po śmierci Michała w roku 2007 nowym właścielem jachtu został Rysiek Dolecki, który zwykle przypływał na nasze późniejsze spotkania)

Wieczorem była wspólna kolacja, drinki i zabawa.

Były rozmowy i wspomnienia letniego sezonu żeglarskiego.

Po zakończonym spotkaniu wracając do swojej mariny odwiedziłem kolegę Andrzeja w jego marinie, ponieważ nie mógł on przypłynąć swoim jachtem na naszym spotkaniu.

2006

Zobacz film z tego spotkania:

Na spotkanie w dniach od 2 do 4 września 2006 przypłynęły cztery jachty.

Kotwiczenie i cumowanie było jak zwykle w ten sam sposób, kotwica z dziobu i lina z rufy “Varsovii”.

Czterech kapitanów, od lewej: Włodek Szaryk “5 Shilings”, Janek Pietrzak „Skana Sting”, Michał Jarochowski „Mucho Gusto” i Jerzy Kuśmider „Varsovia”.

Kolacja w mesie “5 Shilings”

Dla Michała Jarochowskiego (w czapce) było to ostatnie spotkanie pożegnanie lata.

Walczył z rakiem i odszedł na wieczną wachtę w lutym 2007 roku.

https://jerzykusmider.com/2007/04/06/2007-04-06-ostatni-rejs-michala-jarochowskiego-na-wieczna-wachte/

2007

W dniach od 1 do 3 września 2007 roku, spotkanie pożegnanie lata odbyło się wyjątkowo w innym miejscu, w Centre Bay na wyspie Gambier. Trzy jachty przycumowały do siebie i zakotwiczyły na dwóch kotwicach a długa lina obłożona na drzewie na brzegu trzymała tą całą „tratwę” zabezpieczając przed obracaniem się na wodzie.

Pogoda była zmienna, niestety dużo padało i więcej czasu trzeba było spędzać na towarzyskich dyskusjach siedząc pod pokładem.

Zobacz film z tego spotkania:

 

Janek Pietrzak (w czerwonym dresie) później razem z żoną Ewą na innym katamaranie przez 7 lat opłynęli świat: https://jerzykusmider.com/2017/01/31/2017-01-zeglarze-z-vancouver-zakonczyli-rejs-dookola-swiata-nagroda-rejs-roku/

„Skana Sting” katamaran Janka Pietrzaka.

O następnych tradycyjnych spotkaniach „Pożegnanie Lata” czytaj: https://jerzykusmider.com/tag/pozegnanie-lata/

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s