Marzec jest dla żeglarzy w Polsce miesiącem poza sezonem i dlatego w tym okresie odbywają się różne ciekawe spotkania i targi żeglarskie. Tradycyjnie w każdy pierwszy piątek marca w Gdańsku odbywa się spotkanie Bractwa Kaphornowców, to znaczy tych co przepłynęli pod żaglami groźny przylądek Horn oddzielający oceany, Pacyfik i Atlantyk. W tym samym dniu w zabytkowej sali Dworu Arthusa odbywa się wręczenie nagród Rejs Roku. W tym roku dwie równorzędne nagrody „Srebrny Sekstant” otrzymali dwaj wielcy kapitanowie: Mariusz Koper za opłynięci lodów Antarktydy poniżej 62 stopnia szerokości geograficznej południowej i Szymon Kuczyński za samotne opłyniecie świata non-stop na najmniejszym jachcie. Obu tych wyczynów nie dokonał dotychczas żaden inny żeglarz na świecie.
Następnego dnia 2 marca byłem na w Warszawie na „Targach Sportów Wodnych – Wiatr i Woda”.
Grupa żeglarska Onko-Sailing miała tam swoje stoisko promujące ich działalność.
Żółta chusta na ramieniu jest symbolem braci Kaphornowców.
Grupa Onko-Sailing odwiedziła Vancouver w roku 2017. Zorganizowałem wtedy dla nich rejs do Princess Louisana Inlet, najpiękniejszego fiordu w okolicach Vancouver. Rejs odbył się na czterech polonijnych jachtach. Na „Targach Żeglarskich” grupa ta prezentowała zdjęcia pokazujące ich osiągnięcia. Grafik, który przygotował prezentacje zdjęć z Vancouver nie zagłębił się w geografie tak „egzotycznego”, odległego akwenu żeglugowego i w nagłówku napisał „Zatoka Vancouver”. Faktycznie jest tam mała zatoka „Vancouver Bay”, ale minęliśmy ją prawą burtą płynąc w kierunku „Princess Louisa”.
Dwaj kapitanowie, żeglarze samotnicy. Jeden wielki Szymon Kuczyński, który samotnie non-stop opłynął świat na najmniejszym jachcie i drugi… ja skromny samotnik, żeglujący samotnie po Pacyfiku na niewiele większym jachcie.
Biesiada żeglarska Bractwa Kaphornowców była okazją do spotkań i rozmów w elitarnym świadku polskiego żeglarstwa. Od lewej nowo wybrany Grotmaszt Bractwa kpt. Marek Padias, Sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego Zbigniew Stosio. Z prawej strony dotychczasowy Grotmaszt Bractwa Cezary Bartosiewicz.
Żeglarze polarnicy. Od lewej Mariusz Koper nagroda Rejs Roku 2018 za opłyniecie lodów Antarktydy, z prawej jego żona Anna Leniec-Koper uczestniczka tego wielkiego rejsu. W środku kpt. Ryszard Wojnowski nagroda rejs Roku 2014 za wyprawę przez Northwest Passage i ja uczestnik tej wyprawy.
Zebranie sprawozdawcze Bractwa Kaphornowców odbyło się 1 marca 2019 w sali hotelu Mercure w Gdańsku.
Wręczenie „Srebrnego Sekstantu”, pierwszej równorzędnej nagrody „Rejs Roku 2018” dla Mariusza Kopera.
Wręczenie „Srebrnego Sekstantu”, pierwszej równorzędnej nagrody „Rejs Roku 2018” dla Szymona Kuczyńskiego.
Grupa Onko-Sailing na Targach Żeglarskich w Warszawie. W środku siedzi kpt. Magda Górecka. Dowodziła ona między innymi jachtem „Zjawa IV” który z załogą kobiet onkologicznych tonął na Bałtyku z powodu wadliwego uszczelnienia burt podczas remontu jachtu. Kapitan Magda Górecka w perfekcyjny sposób prowadziła akcję ratowniczą i załoga bezpiecznie została ewakuowana przez helikopter.
Stoisko wystawowe Grupy Onko-Sailing było odwiedzane przez licznych gości.
Wspomnienie rejsu po wodach kanadyjskich grupy Onko-Sailing.
Spotkanie Grupy Onko-Sailing (z lewej strony Halina Nadolska i z prawej Małgorzata Dogoda) z armatorem STS „Fryderyk Chopin” Piotrem Kulczyckim (obok mnie) i kapitanem STS „Generał Zaruski” Jerzym Jaszczukiem, moim starym znajomym z czasów żeglowania akademickiego w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.
Targi żeglarskie w Warszawie były okazją do spotkania wielu znajomych i nawiązania nowych znajomości. Ogólnie mówiąc miałem możliwość zapoznania się, co dzieje się w żeglarstwie w Polsce.
1 Comment