2019.03 Żeglarskie spotkania w Szczecinie. Klub Kapitanów Jachtowych, Radio Szczecin

Podczas mojej wizyty w Polsce w marcu 2019, odwiedziłem dwa miasta bałtyckie i Warszawę, gdzie środowiska żeglarskie działają bardzo prężnie. W Gdańsku byłem obecny na serii imprez i spotkań, czytaj wpis: Spotkania-zeglarskie-bractwo-kapehornowcow-rejs-roku-onko-sailing-targi-zeglarskie1 0087

W Szczecinie odwiedziłem znanego i bardzo zasłużonego żeglarza kapitana Wojtka Jacobsona, którego poznałem jeszcze w roku 1984 kiedy to rozpoczynał w Vancouver wyprawę przez Northwest Passage jachtem „Vagabond II”. Trzydzieści lat później, na innym jachcie, ja również przepłynąłem tą bardzo trudna trasę przez lody kanadyjskiej Arktyki.

2 0076

Z kapitanem Wojtkiem Jacobsonem miałem okazję powspominać i porównać te dwie wyprawy żeglarskie. Kpt. Jacobson razem z nieżyjącym już kapitanem Kaszowskim był moim promotorem do Międzynarodowej nagrody Indywidualności Morskie „Conrady” 2012.

3 Radio Szczecin 42

W poniedziałek 11 marca 2019 w Radio Szczecin redaktor Katarzyna Wolnik-Sayna przeprowadziła ze mną wywiad radiowy.

4 Radio Szczecin 338

Rozmowa ta będzie nadana na antenie Radio Szczecin w ramach programu „Radiowa Szkoła pod Żaglami, w niedzielę 17 marca

5 0109

Wieczorem tego samego dnia w Mesie Kapitańskiej „Klubu pod Masztami” Akademii Morskiej w Szczecinie odbyło się miesięczne zebranie Klubu Kapitanów Jachtowych. www.klubkapitanow.pl

Do klubu tego należą kapitanowie jachtowi, nie tylko ze Szczecina. Ja jestem członkiem tej elitarnej organizacji od kilku lat. Na liście członków jest również kpt. Joanna Pajkowska, która właśnie zbliża się do zamknięcia pętli samotnego rejsu dookoła świata bez zawijania do portów. Będzie ona pierwszą kobietą, która dokona takiego wyczynu pod polską banderą.

6 0089

Obecnie Prezesem (Komandorem) klubu jest kpt. Urszula Teodorczyk. Widać, że panie odgrywają dużą rolę w tak „męskiej” dziedzinie. Była też okazja do spóźnionych o trzy dni, życzeń z okazji Dnia Kobiet.

7 0091

Podczas tego zebrania zaprezentowałem prelekcje na temat żeglowania po kanadyjskich wodach wybrzeża Pacyfiku oraz o żeglarzach polonijnych w Vancouver.

8 0109

Obecna na zebraniu Halina Nadolska z Grupy Onko-Sailing uzupełniała temat mojej prelekcji, bo grupa ta żeglowała w rejonie Vancouver podczas odwiedzin, które ja zorganizowałem w roku 2017. Halina podzieliła się też z zebranymi, informacjami o działalności jej grupy. Spotkanie to było owocne dla grupy Onko-Sailing, bo niektórzy kapitanowie, właściciele prywatnych jachtów zaoferowali współprace i miejsca na swoich jachtach.

Było dużo pytań i ciekawa fachowa dyskusja na tematy nawigacyjne i techniczne interesujące kapitanów. Zebranie to było dla mnie miła okazją do spotkania znajomych kapitanów jachtowych i nawiązania nowych znajomości.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s