2020.04 – COVID 19 i żeglowanie w Vancouver

Pandemia koronawirusa zmieniła życie milionów ludzi na całym świecie. Dotyczy ta również żeglarzy. Znajomi pytają mnie, jak wygląda w tym okresie żeglowanie w Vancouver? Na szczęście, jak na razie nie jest najgorzej.

COVID-19 - CopyIlość zachorowań i zgonów w Prowincji Kolumbii Brytyjskiej, nie jest zbyt duża w porównaniu do innych rejonów Kanady i innych państw. Jest duży procent wyleczonych i tzw. krzywa zachorowań wyrównuje się. Może, dlatego, że mamy dużo wolnej przestrzeni i zieleni. Nie ma formalnego zakazu wychodzenia z domu i przemieszczania się po mieście oraz okolicy, ale jest powszechne zalecenie żeby siedzieć w domach a poza domem trzymać dystans od innych osób. Większość parków jest otwarta, ale place zabaw, korty tenisowe, boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę itp. są zamknięte. Władze różnymi sposobami starają się ograniczać ilość odwiedzających parki i plaże. Na przykład zamykane są lub ograniczane ilości miejsc na parkingach. Na wjazdach do parkingów przy plażach poukładano grube pnie drzew, żeby nie można było złamać zakazu. W mojej marinie ograniczyli ilość miejsc parkingowych, żeby zniechęcić do odwiedzania.

Ja osobiście staram się zachować zdrowy rozsądek, nie panikuję, ale rozumie zagrożenie i akceptuje rozsądne ograniczenia. Na co dzień pracuję w miarę normalnie i mam kontakt z ludźmi, bo oficjalnie zaliczono mnie do „esential services”, czyli usług koniecznych. Dla oderwania się od otacząjącej paniki często wybieram tzw. samo izolację i wyjątkowo dużo czasu spędzam samotnie na swojej łódce

Efekt jest taki, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy w tym roku byłem już ponad 30 dni na wodzie. Na początku roku nie było jeszcze paniki i odbyłem tradycyjny Noworoczny zimowy rejs jachtem Varsovia na moim jachcie a potem byłem 11 dni żeglowałem na innym jachcie w Gwatemali i Belize. Pod polską banderą Gwatemala i Belize

Większość weekendów spędzam samotnie na moim jachcie, gdzie mam pełną izolację.

1 9297Trzy razy byłem w Halkett Bay Marine Park, który jest odległy od Vancouver tylko kilkanaście Mil morskich Latem kotwiczy tam dużo jachtów i na dinghy można dopływać się do małego pływającego pomostu, ale zimą trap jest zatopiony, żeby nie cumować do niego i nie schodzić na brzeg.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW kolejny weekend nie chciałem daleko płynąć i popłynąłem do końca False Creek, czyli zatoki w centrum miasta, w której znajduje się też moja marina.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANie trzeba daleko płynąć, żeby staną na kotwicy obok stadiony, na którym odbyło się otwarcie i zamkniecie Zimowej Olimpiady w Vancouver w roku 2010. W takiej scenerii przyjemnie jest w okresie epidemii i zalecanej samo izolacji noc spędzić na kotwicy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW górach zima jeszcze w pełni, ale zjazdy narciarskie i wjazd na górę jest zamknięty, z powodu tych ograniczeń epidemicznych. W tej sytuacji widać zaletę żeglarstwa nad narciarstwem. Natomiast na dróżkach spacerowych nad zatoką w pogodny dzień widać było dużo spacerowiczów i rowerzystów. Nie ma zakazu spacerowania tylko zalecenie trzymania dystansu, co większość osób przestrzega.

Żeglowanie weekendowe to jedna sprawa, ale na przełomie lutego i marca miałem popłynąć w egzotyczny rejs na wyspy Oceanu Indyjskiego na luksusowym statku pasażerskim, ale kilka dni przed wylotem do Singapuru przyszła wiadomość, że rejs odwołany, bo zaczęła się panika „koronkowa”.

5 9233Co było robić? Moja wierna „Varsovia” bujająca się na cumach w marinie w Vancouver nie panikowała i pewnie nawet ucieszyła się, że trochę zaniedbywana przeze mnie, może mi zastąpić wymarzony egzotyczny rejs. Do egzotyki to trochę brakowało, bo kolejna panika globalnego ocieplenia przynajmniej w Kanadzie nie potwierdza się.

6 9257Patrząc na prognozy pogody na najbliższe tygodnie temperatury zapowiadano dużo poniżej średniej marca, nawet śnieg a w nocy poniżej zera. Lubię żeglowanie arktyczne i zimowe to, dlatego ruszyłem. Tym razem nie dla robienia mil i zaliczania dalekich miejsc, tylko lokalnie byle gdzie, byle wypełnić czas wakacyjny odwołanego rejsu.

7 9263Kilka dni pływałem i okazuje się, że całkiem fajne jest takie pływanie do nikąd. Szczególnie jak świeci słońce i ośnieżone szczyty gór błyszczą rożnymi barwami. W nocy zimno, ale grzejnik w kabinie jachtu sprawia, że nie ma powodu do narzekania.

8 9228Pomimo zimnego marca w rejonie latarni morskiej Point Atkinson już trenowała młodzieżowa szkółka żeglarska.

Zimowe żeglowanie, chociaż to już prawie wiosna, ma swoje dodatkowe uroki. Na wodzie pusto, żadnych łódek.

9 9267Jedynie, co jakiś czas mijałem promy, na które jak zawsze trzeba bardzo uważać. Dwa tygodnie później w związku z COVID 19 dużo połączeń promowych zostało wstrzymanych albo bardzo ograniczonych.

10 9247Na kotwicowiskach też było pusto. Pomosty z sezonowych marin były rozmontowane i składowane w jednym miejscu czekając na rozpoczęcie sezonu.

11 9252Zamiast stać na kotwicy mogłem zacumować do takiego składowiska pomostów i spokojnie stać, bo nikogo tam nie było i nie było ma, komu kasować za cumowanie.

12 9239Przy pomostach letnich obozów młodzieżowych normalnie nie wolno cumować, ale w takim zimowym okresie nikomu to nie przeszkadza. W dali widać łódki zimujące na bojkach.

13 9270W Plumper Cove Marine Park, spotkałem nieliczne jachty widziane przeze mnie w ciągu tych kilku dni żeglowania. Nie były to wypasione jachty weekendowych letnich żeglarzy tylko klasyczne do mieszkania na wodzie. Po sezonie nikt nie zbiera opłat, to można tam stać, aż zjawi się wiosną ktoś z obsługi.

Na jednym z tych jachtów była rodzina, małżeństwo z dwiema córkami mającymi około dziesięć lat. Trochę sprawili na mnie wrażenie, że cumują tam, jako kwarantanna w okresie światowe paniki „koronkowej”.

14 9271Na drogim jachcie przy pomoście, czuć było zapach palonego drzewa w kominku, co dawało do myślenia, że ktoś tam mieszka.

Spacerując po tym parku zagłębiłem się trochę w refleksje. To właśnie tutaj odbywały się kiedyś liczne spotkania i regaty żeglarzy polonijnych z Vancouver. Zobacz jedno z takich spotkań regatowych:

Regaty Polskiego Klubu Żeglarskiego o Puchar Konsula Generalnego RP w Vancouver  To tutaj rozpoczynaliśmy o kończyliśmy rejs grupy OnkoSailing z Polski. Miłe letnie wspomnienia, ale czas było wrócić do zimowego nastroju, ciszy spokoju i chłodu.

15 9291Jedną noc spędziłem w porciku w Gibson, gdzie spotkałem kolegę mieszkającego tam w okolicy i poszliśmy na kolację do restauracji, Kilka dni później w całej prowincji wszystkie restauracje zostały zamknięte, aż do odwołania a trochę później w mediach ukazała się prośba i sugestia mieszkańców, żeby raczej nie odwiedzać tego miasteczka i nie narażać ich na ewentualne zarażeniem koronawirusem.

Zastanawiam się jak będzie wyglądało lato żeglarskie w okolicach Vancouver. Na razie dużo miejscowości położonych nad wodą głośno mówi, że w związku z COVID 19 nie życzą sobie odwiedzin żeglarzy. Mariny, które zwykle przyjmowały gościnne jachty mogą być zamknięte. Jeżeli sytuacja nie zmieni się, to prawdopodobnie trzeba będzie zapakować na jacht pełne zaopatrzenie w żywność i paliwo na cały rejs, tak jak na ocean. Jedyna różnica, że noce będzie można spędzać na kotwicy w pięknych zatoczkach kanadyjskiego wybrzeża Pacyfiku. Takich odosobnionych kotwicowisk w prowincji Kolumbia Brytyjska jest bardzo dużo. Polecam wpis:

Żeglowanie po kanadyjskim wybrzezu Pacyfiku

Na szczęście władze kanadyjskie i prowincjonalne jak na razie wprowadzają ograniczenia związane z epidemia w miarę rozsądnie, ale jak będzie to się okaże.

1 Comment

  1. Panie Jurku. Fajnie, że żeglarstwem się Pan dzieli. Potrafi pokazać z wody miejsca do których wielu z nas niedopłynie. Gdy szukałem kiedyś filmów z wypraw żeglarskich po Bałtyku to wtedy „spotkałem ” Pana po raz pierwszy. Gratulacje i ukłony. Pozdrawiam Dariusz.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s