Wypadnięcie człowieka za burtę z trimaranu TNT 34 – Jervis Inlet, BC, Kanada

Polonijny żeglarz z Vancouver, projektant jachtów wielokadłubowych, właściciel i kapitan trimarana TNT 34, Jerzy Kostański miał wypadek, który mógł skończyć się tragicznie. Poczytajmy, co on napisał po tym wydarzeniu:

PODSUMOWANIE WYPADKU WYPADNIĘCIA CZŁOWIEKA ZA BURTĘ

z pokładu trimarana TNT 34

4 sierpnia 2020 roku w Jervis Inlet, Kolumbia Brytyjska, Kanada

*********************************************

Na życzenie autora, artykuł ten jest chwilowo niedostępny na tej stronie.

Dokładniejsze analizowanie zaistniałej sytuacji powoduje, że cały czas docierają nowe informacje.

Artykuł ten będzie ponownie wstawiony po dodaniu i uzupełnieniu między innymi relacji pozostałych członków załogi. Niewątpliwie będzie to pełniejszy obraz zaistniałej sytuacji.

Proszę odwiedzić tą stronę w terminie późniejszym.

**************************************************************

********************************

Ja, jako autor tej strony www.jerzykusmider.com  chciałbym tylko dodać i zachęcić wszystkich żeglarzy do analizy tego, co się wydarzyło i wyciagnięcia własnych wniosków.

Miesiąc po tym wypadku miałem możliwość żeglować z Jerzym Kostańskim na jego trimaranie. Była to okazja do naocznego wyobrażenia sobie tego, co się wydarzyło. Na takiej regatowej łódce żeglowanie jest całkiem inne niż na klasycznym jachcie turystycznym w rejsach rodzinno-towarzyskich.

Przede wszystkim szybkość jachtu jest czasami większa niż prędkość wiatru (przez moment osiągnęliśmy 11 węzłów przy bardzo słabym wietrze). W rodzinno-towarzyskich rejsach, jak nie ma wiatru pływa się zwykle na silniku albo pomaga się silnikiem płynąc na żaglach, co jest niemożliwe na takim szybkim trimaranie, bo zaburtowy silnik byłby wyrwany przez opór wody. Dodatkowo bardzo rozbudowane wyposażenie wymaga dobrze przeszkolonej i sprawnej załogi.

6 Comments

 1. Gratulacje dla Krisa i załogi, że potrafili manewrować nie znanym dla siebie yachtem i w końcowym rezultacie wyłowić kapitana dla którego Crocs są ważniejsze na nogach niż kamizelka na klacie….

  Polubienie

  1. Zanim wstawisz taki komentarz „nieznanym dla siebie jachtem” to najpierw przeczytaj tekst jest tam napisane że dużo pływali na tym jachcie. Dodam że wygrywali na nim liczne regaty itp. Raczej należało by zadać pytanie: „Dlaczego nie został wykonany natychmiastowy zwrot do linii wiatru, żeby jacht zatrzymał się i nie oddalał od człowieka?”. To jest najważniejsza czynność w takiej sytuacji. Każdy jacht żaglowy jest projektowany tak żeby w sytuacji puszczenie steru sam skręcał pod wiatr a to znaczy zatrzymanie jachtu w małej odległości.

   Polubienie

  1. Przeczytaj tekst jeszcze raz. Silnik oczywiście był, (ale prawdopodobnie w panice przy jego opuszczaniu ktoś odłaczył przewód paliwowy) i szybko zgasł. później ponownie został uruchomiony, to jest w tekscie.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s